INERGIS Biurowiec Inergis S.A :

Biurowiec Inergis S.A

Innowacyjne rozwiązania inteligentnych systemów zarządzania budynkiem
Energooszczędny biurowiec – siedziba firmy INERGIS S.A.

Swoją siedzibę, budynek biurowo-laboratoryjno-szkoleniowy zaprojketowaliśmy i wykonaliśmy z wykorzystaniem najnowszych technologii z zakresu OZE (Odnawialne Źródła Energii) w 2009r.
Główna innowacja to pompa ciepła współpracująca z gruntowym kolektorem pionowym w postaci 30 odwiertów o głębokości 40 m każdy oraz z ogrzewaniem podłogowym o łącznej powierzchni ok. 1150m2. Rozwiązanie to pozwala uzyskać w zimie tanie geotermalne ciepło z ziemi nie emitując do atmosfery szkodliwych substancji.
Zastosowana pompa ciepła sprawdza się również doskonale w upalne letnie dni. Chłodzenie pasywne z wykorzystaniem dolnego źródła pozwala na uzyskanie taniego chłodzenia z ziemi z wykorzystaniem instalacji podłogowej. Latem układ odbiera poprzez instalację podłogową, ciepło znajdujące się w pomieszczeniach i przekazuje je do kolektora gruntowego. Takie rozwiązanie umożliwia akumulację ciepła w gruncie w porze letniej i odzyskanie go w okresie zimowym.
Jest to tzw. regeneracja wymiennika gruntowego. Rozwiązanie to jest ekologiczną formą klimatyzacji, nie wymaga jednak jak tradycyjna klimatyzacja dużej ilości energii elektrycznej oraz jest dużo bardziej przyjazna dla człowieka.
Budynek wyposażony jest w innowacyjne rozwiązanie jakim jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (do 74%), która zapewnia wymaganą wymianę powietrza w pomieszczeniach.

 

Schematy: