W ostatnich latach pompy ciepła stają się coraz popularniejszą formą ogrzewania domów. Czym jest pompa ciepła i jakie zalety posiada? Jakie rodzaje pomp ciepła są dostępne na rynku? Czym kierować się podczas ich wyboru?

Pompa ciepła – co to właściwie jest?

Pompa ciepła to urządzenie wymuszające przepływ energii cieplnej z miejsca o niższej temperaturze do miejsca o temperaturze wyższej. W praktyce oznacza to, że pompa ciepła pobiera ciepło z zewnątrz budynku i przenosi je do jego wnętrza. Proces przekazywania energii poprzez urządzenie odbywa się za sprawą przemian termodynamicznych, do których dochodzi w jego obiegu zamkniętym. Do elementów tworzących pompę ciepła zalicza się sprężarkę, parownik, skraplacz, zawór rozprężny oraz czynnik roboczy.

Zalety i wady pomp ciepła

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie pompą ciepła, o czym decydują jej liczne zalety. Do plusów tych urządzeń zalicza się:

 • niższą emisję dwutlenku węgla w porównaniu z kotłami gazowymi,
 • brak emisji spalin,
 • możliwość otrzymania dofinansowania na zakup i montaż urządzenia z funduszy unijnych,
 • wysoką klasę energetyczną,
 • mniejsze koszty użytkowania w porównaniu z kotłami gazowymi,
 • podnoszenie wartości finansowej nieruchomości,
 • wysoką trwałość w przypadku dolnych źródeł ciepła,
 • łatwość w obsłudze,
 • niskie koszty serwisowania i przeglądów,
 • cichą pracę,
 • bezpieczeństwo budynku wynikające z braku przechowywania paliwa palnego.

Pomimo licznych zalet pompy ciepła posiadają także wady, do których należą:

 • znaczące koszty zakupu i montażu,
 • uzależnienie od energii elektrycznej,
 • zajmowanie dużej powierzchni przez poziome wymienniki ciepła.

Mając na uwadze zalety i wady pompy ciepła, można śmiało uznać, że stanowią one obecnie najlepszą metodę ogrzewania dostępną na rynku. Ogrzewanie pompą ciepła w długoterminowej perspektywie, okazuje się bardziej opłacalne niż to za pomocą tradycyjnych form. Ponadto nie emitują one szkodliwych dla środowiska zanieczyszczeń w przeciwieństwie do innych typów ogrzewania.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła dzieli się ze względu na źródła, z którego pozyskują one energię. Na rynku dostępne są trzy rodzaje pomp ciepła, czyli: 

 • pompa ciepła gruntowa,
 • pompa ciepła wodna,
 • pompa ciepła powietrzna.

Która pompa ciepła do domu będzie najlepsza? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy najpierw zapoznać się z ich charakterystyką.

Pompa ciepła gruntowa

Gruntowa pompa ciepła, z uwagi na uwarunkowania klimatyczne w Polsce, jest najbardziej polecanym typem pompy. W miarę stabilna temperatura gruntu pozwala na uzyskanie odpowiedniej wydajności urządzenia, co nie jest możliwe w przypadku pompy wodnej czy powietrznej. Ten rodzaj urządzenia jest w stanie zaspokoić całkowite zapotrzebowanie na ogrzewanie wody i powietrza w domu. Niestety instalacja pompy gruntowej jest zdecydowanie bardziej kosztowna niż dwóch pozostałych, czego przyczyną jest konieczność stworzenia źródła dolnego. Ponadto o tym, czy możemy pozwolić sobie na pompę gruntową, decydują takie parametry jak wielkość działki oraz rodzaj gruntu, ponieważ ten typ pompy wymaga ułożenia w gruncie kolektora poziomego bądź usytuowania w głębokich odwiertach kolektora pionowego. 

Pompa ciepła wodna

Źródłem energii dla tego rodzaju pompy, jak sama nazwa wskazuje, jest woda. Pompa ciepła wodna najlepiej sprawdza się, gdy w pobliżu domu usytuowany jest zbiornik wodny, taki jak staw, rzeka czy jezioro. Możliwe jest również wykopanie dwóch studni dla pompy ciepła, jednak wiąże się to z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Wodna pompa ciepła jest w stanie osiągnąć wydajność zbliżoną do gruntowej. Ten rodzaj pompy znalazł swoje zastosowanie w Polsce w miejscach występowania wód o dobrej jakości i służy zazwyczaj do ogrzewania wody użytkowej w domach.

Pompa ciepła powietrzna

Podstawową zaletą powietrznej pompy ciepła jest jej niski koszt w porównaniu z pozostałymi rodzajami pomp ciepła. Wspomniane urządzenie pobiera energię z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku. Ten typ pompy może być używany praktycznie w każdych warunkach, bez konieczności przeprowadzania czasochłonnych i skomplikowanych prac budowlanych. Niestety decydując się na pompę powietrzną, musimy liczyć się nadprogramowymi kosztami związanymi z zakupem i montażem dodatkowych źródeł ogrzewania, co wynika w niskiej wydajności tego rodzaju pomp.

Czym kierować się podczas wyboru pompy ciepła?

Istotną kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę, jest moc pompy ciepła. Jaką moc powinna ona posiadać, aby zapewnić komfort użytkownikom? Przykładowo, jeśli chcemy ogrzać dom o powierzchni wynoszącej 100 metrów kwadratowych, odpowiednia będzie pompa o mocy 3 kW. W przypadku, gdy oprócz powietrza w domu zamierzamy ogrzać również wodę użytkową dla trzech osób, powinniśmy zwiększyć moc o 0,9 kW. Chcąc wybrać idealną pompę ciepła, najlepiej skonsultować się z projektantem lub instalatorem urządzeń grzewczych. Dobór odpowiedniej pompy ciepła wymaga bowiem posiadania wiedzy z zakresu technologii grzewczej i budownictwa, której wykorzystanie pozwoli nam na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek. 

POMPY CIEPŁA – pobierz darmowy poradnik