Fotowoltaika to technologia, której zalety docenia coraz większe grono osób. Najprościej mówiąc – pozyskujemy energię wprost ze słońca. Jest to bez wątpienia bardzo opłacalna inwestycja, która pozwala na całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców prądu. Zanim jednak przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. Będzie to miało ogromny wpływ na oszczędności, ale także czas zwrotu inwestycji. Jak prawidłowo dobrać moc instalacji?

Fotowoltaika – co to za technologia?

W dobie postępujących zmian klimatu i zanieczyszczenia powietrza stawianie na ekologiczny system pozyskiwania prądu da z pewnością duże korzyści. Mowa oczywiście o fotowoltaice, która w bezpieczny sposób przetwarza energię słoneczną w elektryczną. Warto stawiać na źródła energii odnawialnej, ponieważ pokaże to, że realnie staramy się walczyć z postępującym zanieczyszczeniem środowiska. Podczas swojej pracy panele fotowoltaiczne nie wytwarzają żadnych szkodliwych związków, więc jest to system całkowicie bezpieczny.

Warto wiedzieć, że koszt instalacji jest jednorazowy i po jego zwróceniu prąd dla domu będzie generował się za darmo. Jakie są najczęściej wymieniane korzyści wykorzystania fotowoltaiki? Przede wszystkim:

  • niezależność od dostawców prądu z zewnątrz,
  • oszczędność pieniędzy – niższe rachunki,
  • możliwość sprzedaży nadwyżek prądu,
  • długowieczność systemu,
  • podniesienie wartości materialnej domu.

Instalacja fotowoltaiczna to godna rozważenia opcja, która zapewnia doskonały komfort mieszkania. Przede wszystkim nie musimy martwić się podwyżki cen prądu czy przerwy w jego dostawie. Jakie panele fotowoltaiczne warto wybrać? Ofert producentów jest tak wiele, że przed zakupem docelowego sugeruje się porównać przynajmniej kilka, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Podczas dokonywania tego ważnego wyboru wbrew pozorom to nie cena jest najistotniejsza, bo czasem niewielka dopłata może przynieść większe korzyści. Najważniejsza jest przede wszystkim jakość, trwałość i niezawodność. Dlatego decydując się na instalację, trzeba sięgać tylko po sprawdzonych i doświadczonych producentów. Dodatkowo specjaliści pomogą nam przede wszystkim w określeniu, jaka moc fotowoltaiki będzie odpowiednia dla naszego domu. Nasza firma z przyjemnością Państwu doradzi i odpowie na pytania dotyczące najważniejszych kwestii.

Na co patrzeć podczas wyboru instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika to bez wątpienia przedsięwzięcie, które zachwyca efektami. Panele fotowoltaiczne są bezobsługowe i bezawaryjne, a co ważne – całkowicie bezpieczne dla środowiska. Dlatego nie warto długo się zastanawiać  i jak najszybciej postawić na tę technologię. Co zyskujemy dzięki instalacji? Najprościej mówiąc – właściciele budynków za pośrednictwem promieni słonecznych pozyskują energię, która pozwala na wykorzystanie prądu do codziennego użytkowania.

Jeśli chcemy, aby cały montaż przebiegał pomyślnie, przed rozpoczęciem prac trzeba sprawdzić orientację budynku względem kierunków świata. Niezwykle istotne jest także miejsce montażu i podłączenia całej instalacji, ponieważ będzie to rzutowało na prawidłową pracę paneli fotowoltaicznych.

Trzeba sprawdzić wszystkie możliwości, jak przykładowo wystąpienie miejsc zacienionych przez elementy budynku, a nawet kąt nachylenia połaci dachowej. Nie wolno również zapominać o dokładnym zaplanowaniu ilości paneli, czyli określeniu, jaka moc fotowoltaiki dla domu będzie potrzebna.

Jak określić moc instalacji?

Umawiając się na spotkanie ze specjalistą, możemy być pewni, że w pierwszej kolejności będzie poruszana kwestia ilości prądu, jaką zużywamy w skali roku. Na tej podstawie będzie dopiero można odpowiednio dopasować instalację i ilość paneli fotowoltaicznych do naszych potrzeb. Jak wyliczyć moc fotowoltaiki?

Dla budynków już istniejących określenie mocy instalacji jest dużo łatwiejsze, ponieważ dobiera się ją do średniej wysokości rachunków za prąd za ostatni rok. Natomiast w przypadku nowo powstałych budynków zużycie prądu trzeba oszacować na podstawie planowanego zużycia. Co w szczególności będzie miało na to wpływ? Przede wszystkim ilość i rodzaj urządzeń elektrycznych oraz liczba domowników.

Ważne, o czym trzeba również pamiętać, to że moc instalacji fotowoltaicznej nie powinna przekraczać naszego rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. Najlepiej jest to wypośrodkować, dzięki temu inwestycja szybko się zwróci, a my nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów. 

Mniejsza instalacja wiąże się z niższymi kosztami – to również mniejsze oszczędności z rachunków za prąd. Natomiast zbyt duża, przekraczająca roczne zapotrzebowanie na prąd instalacja spowoduje, że koszt inwestycji o wiele bardziej się podwyższy. Wytworzonej energii elektrycznej i tak nie będziemy w stanie wykorzystać, dlatego niezwykle istotne jest dokładne określenie zużycia i zakup potrzebnej ilości paneli fotowoltaicznych.

Największe korzyści, takie jak oszczędność i opłacalność, przyniosą tylko dobrze dopasowane do naszych potrzeb panele fotowoltaiczne. Moc fotowoltaiki to bez wątpienia jedna z kluczowych kwestii podczas doboru. Decyzja musi być zatem dobrze przemyślana. Dlatego najlepiej skorzystać z usług tak doświadczonej firmy jak nasza.