Utrzymanie domu wiąże się z licznymi wydatkami, wśród których wyróżnić można koszty za ogrzewanie budynku. W ostatnich latach coraz popularniejszą formą ogrzewania domów staje się pompa ciepła, która przyczynia się m.in. do redukcji opłat za ogrzewanie oraz zmniejszenia emisji szkodliwych dla środowiska naturalnego substancji. Czym jest pompa ciepła? Jakie zalety i wady posiada?

Pompa ciepła – co to właściwie jest?

Pompa ciepła jest urządzeniem pozyskującym energię cieplną znajdującą się na zewnątrz budynku celem przekształcenia jej w energię, która będzie wykorzystana do ogrzania pomieszczeń, wody użytkowej, a także schładzania budynku w trakcie upałów. Jeśli chcemy posiadać w swoim domu ekologiczny i bezpieczny system ogrzewania, najlepszym rozwiązaniem jest właśnie pompa ciepła. Jak działa taka pompa? Funkcjonowanie urządzenia jest porównywalne z działaniem lodówki, która pozbywa się ciepła pobranego ze swojego wnętrza, po czym przekazuje je na zewnątrz. Pompa ciepła z kolei pozyskuje ciepło z otoczenia budynku, aby następnie przekazać je do jego środka. Warto nadmienić, że pompa ciepła jest urządzeniem, które nie wytwarza ciepła, a jedynie je przenosi. Wyższa temperatura emitowanego powietrza jest efektem działania jednego z elementów pompy – sprężarki. 

Z czego składa się pompa ciepła?

Podstawowymi elementami tego typu urządzenia są parownik, sprężarka, skraplacz oraz zawór rozprężny. Pobrane ze źródła ciepło trafia do parownika, po czym przekazywane jest do sprężarki, a następnie do skraplacza, który oddaje ciepło do centralnych wód użytkowych lub centralnego ogrzewania. 

Rodzaje pomp ciepła

Na rynku dostępne są trzy typy pomp ciepła. Celem wybrania najbardziej adekwatnego względem naszych potrzeb urządzenia, warto zapoznać się z charakterystyką poszczególnych rodzajów pomp. 

Pompa ciepła powietrzna

Pompa ciepła powietrzna, jak sama nazwa wskazuje, pozyskuje energię z powietrza znajdującego się na zewnątrz nieruchomości. Z uwagi na stosunkowo niski koszt montażu, staje się coraz popularniejsza. Niniejsze pompy dzieli się na na dwa typy:

 • powietrze-powietrze,
 • powietrze-woda.

Pierwsza z nich przekazuje ciepło z zewnątrz do wnętrza pomieszczeń budynku, z kolei druga wykorzystuje pozyskane z zewnątrz ciepło do ogrzania wody użytkowej i tej znajdującej się w grzejnikach. Wadą powietrznych pomp ciepła jest uzależnienie efektywności ich działania od panujących warunków klimatycznych. 

Pompa ciepła gruntowa

Ten rodzaj pompy jest w Polsce najczęściej wybierany. Pompa gruntowa bazuje na cieple pochodzącym z ziemi. Plusem tego systemu jest, że ciepło w gruncie praktycznie w ogóle nie podlega wahaniom temperatury. Wadą gruntowej pompy ciepła jest konieczność wykonywania odwiertów, co wymaga sporych nakładów finansowych. Instalacja tego rodzaju pompy może przybierać formę kolektora poziomego lub sondy pionowej, z których pierwsze z nich są łatwiejsze do instalacji. Wybierając grunt do montażu, należy zwrócić uwagę na jego rodzaj. Zdecydowanie bardziej wydajny będzie ten gliniasty i mokry niż suchy. 

Pompa ciepła wodna

W przypadku wodnej pompy ciepła źródłem energii jest woda gruntowa, która może pochodzić z np. zbiorników wodnych zlokalizowanych na terenie działki lub z dwóch studni głębinowych. Jeśli mamy do dyspozycji rzekę czy staw, koszty instalacji systemu będą znacznie niższe niż w sytuacji, gdy musimy wykopać studnię. Wodne pompy są najbardziej wydajnymi pompami ciepła, gwarantującymi najwyższy zwrot energii. 

Zalety i wady pomp ciepła

Pompy ciepła, podobnie jak wszystkie inne rozwiązania technologiczne, posiadają zarówno zalety, jak i wady. 

Zalety pomp ciepła

Z punktu widzenia ekonomicznego plusami urządzenia są:

 • energooszczędność, która jest wynikiem małego poboru energii elektrycznej,
 • niższe koszty instalacji w porównaniu z kotłownią i kotłem zasilanych stałym paliwem, co jest m.in. efektem braku konieczności budowy komina i montażu instalacji gazowej,
 • możliwość uzyskania dotacji z funduszy unijnych na zakup i instalację urządzenia,
 • niższe koszty użytkowania niż w przypadku kotła gazowego,
 • podniesienie wartości budynku na rynku nieruchomości.

Oprócz korzyści finansowych pompy posiadają wiele innych zalet, do których należą:

 • niska awaryjność systemu,
 • wieloletnia trwałość dolnych źródeł ciepła,
 • łatwość w obsłudze urządzenia,
 • bezpieczeństwo, wynikające m.in. z braku palnego paliwa w domu,
 • ochrona środowiska naturalnego spowodowana brakiem emisji spalin.

Wady pomp ciepła

Do głównych minusów tego typu urządzeń zalicza się:

 • stosunkowo wysoki koszt zakupu i montażu pomp, co jest szczególnie odczuwalne przy wyborze pomp wodnych,
 • generowanie hałasu, który może być uciążliwy, jeśli urządzenie nie zostało odpowiednio zamontowane,
 • uzależnienie funkcjonowania pompy od energii elektrycznej.

Czy warto instalować pompę ciepła?

Mając na uwadze zalety i wady pomp, można śmiało stwierdzić, że pompy ciepła są świetnym rozwiązaniem, z którego możemy uzyskać wiele korzyści. Wysokie koszty instalacji zwrócą nam się po kilku latach, a my będziemy mogli cieszyć się komfortowym, bezpiecznym i niezawodnym systemem ogrzewania domu