Wraz z rosnącą świadomością problemu, jakim jest zanieczyszczenie środowiska, coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie w codziennym życiu rozwiązań, które byłyby nie tylko opłacalne, ale także dbały o dobro planety. To właśnie dlatego tak szeroko rozwinął się trend less waste, a kompleksowa segregacja śmieci jest doskonale widoczna w wielu domach czy mieszkaniach. Kolejną innowacją, która również zrewolucjonizowała rynek, okazały się panele fotowoltaiczne. Ten wynalazek zdobywa coraz większą popularność – czy słusznie?

Jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika pozwala pozyskiwać energię elektryczną ze słońca – tak w wielkim skrócie można podsumować ten system. Jak wiadomo, słońce jest jednym z największych źródeł energii odnawialnej na świecie. Dzięki jego wykorzystywaniu można zasilić różnorodne urządzenia: nie brakuje chociażby zegarków słonecznych czy też lamp. Nic zatem dziwnego, że z biegiem czasu zaczęto pracować nad technologią, która pozwoliłaby na wykorzystanie promieni słonecznych na szerszą skalę: w taki sposób, by była ona w stanie zasilić cały budynek.

Do podstawowych elementów instalacji fotowoltaicznej należą ogniwa fotowoltaiczne, które są połączone w moduły; najczęściej do ich budowy wykorzystuje się krzem. To właśnie one pobierają energię ze słońca i przekształcają ją na prąd stały. Później, za sprawą falownika, zostaje zmieniony na prąd zmienny, który służy do zasilania instalacji elektrycznej w domu. Dociera on do wszystkich gniazdek, dzięki czemu możemy swobodnie korzystać z wszelkich urządzeń domowych. Całe to zjawisko określa się mianem efektu fotowoltaicznego.

Z czego są zbudowane ogniwa fotowoltaiczne?

Do produkcji ogniw fotowoltaicznych konieczne jest zastosowanie materiału półprzewodnikowego. Krzem sprawdza się w tej roli doskonale, ponieważ w chwili dostarczenia energii zamienia się z izolatora w przewodnik. Jako że struktura krystaliczna krzemu może być różna, można wskazać:

  • krzem monokrystaliczny – wykonane z niego ogniwa są najbardziej wydajne pod względem przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczną. Jego wysoka sprawność (nawet 19%) gwarantuje, że 15% promieni słonecznych padających na instalację może zostać przetworzone;
  • krzem polikrystaliczny – charakteryzuje się mniejszą sprawnością (14-16%);
  • krzem amorficzny – w ogóle nie ma postaci kryształu. Tak chaotyczna struktura sprawia, że sprawność wynosi zaledwie 9-14%.

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Na ostateczną cenę instalacji fotowoltaicznej ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, jak duża jest powierzchnia, na której będą zamontowane panele – tym sposobem można obliczyć, jak wiele modułów będzie potrzebnych. Samo miejsce montażu również ma znaczenie. Przykładowo, jeśli dom jest położony w dość zacienionym miejscu, to paneli będzie musiało być więcej, tak by wyłapywały wszystkie promienie słoneczne. Jeśli zaś punkt, w którym znajduje się budynek, jest dobrze nasłoneczniony, to nawet niewielka instalacja powinna dostarczyć tyle energii elektrycznej, by w zupełności zaspokoić potrzeby domowników.

Oczywiście pod uwagę należy także wziąć rodzaj ogniw. Dodatkowo, poza zakupem samego materiału, należy pamiętać o kosztach związanych z instalacją. Panele fotowoltaiczne powinny być montowane przez fachowców, co zagwarantuje, że ich działanie nie będzie w żaden sposób zakłócone. 

Choć na samym wstępie całość kwoty przeznaczonej na inwestycję w fotowoltaikę może się wydawać przerażająca, to jednak warto pamiętać, że pieniądze zwrócą się w ciągu najbliższych kilku lat. Możliwość sprzedaży nadwyżki prądu, a przede wszystkim zdecydowanie niższe rachunki sprawią, że wydatki związane z utrzymaniem domu nie będą już tak obciążać naszego budżetu. Dodatkowo mamy całkiem sporo rozwiązań umożliwiających otrzymanie stosownej dotacji. Dofinansowanie do fotowoltaiki można uzyskać w ramach lokalnych programów (przygotowywanych np. przez władze gminy), jak i poprzez projekty rządowe. Najbardziej znany jest program „Mój Prąd” – co prawda nabór do niego jest obecnie zakończony, jednak wiadomo, że zostanie uruchomiona kolejna edycja.

Czy warto inwestować w panele fotowoltaiczne?

Zdecydowanie – z takim rozwiązaniem wiąże się wiele korzyści. Do najważniejszych możemy z pewnością zaliczyć:

  • pozyskiwanie energii z niewyczerpalnego źródła;
  • wykorzystywanie energii, która w żaden sposób nie zagraża środowisku;
  • wytrzymałość oraz trwałość;
  • łatwość utrzymania w dobrej kondycji;
  • oszczędności.

Czerpanie energii ze słońca daje nieporównywalne poczucie bezpieczeństwa. Wiadomym jest, że to źródło nigdy się nie skończy, wobec czego system jest stabilny – zwłaszcza że instalacja fotowoltaiczna odznacza się dużą żywotnością. Na dodatek nie będziemy się musieli przejmować pracami związanymi z konserwacją. Wystarczy od czasu do czasu umówić się z fachowcem, by oczyścił panele i sprawdził, czy ich działanie nie zostało w żaden sposób zaburzone. A jeśli kiedykolwiek będziemy chcieli dokonać modernizacji, warto pamiętać, że fotowoltaika nie sprawia żadnych problemów podczas demontażu.